16.11.2016

Jr 18, 1-12

Słowo, które Pan oznajmił Jeremiaszowi: «Wstań i zejdź do domu garncarza; tam usłyszysz moje słowa». Zstąpiłem więc do domu garncarza, on zaś pracował właśnie przy kole. Jeżeli naczynie, które wyrabiał, uległo zniekształceniu, jak to się zdarza z gliną w ręku garncarza, wyrabiał z niego inne naczynie, jak tylko podobało się garncarzowi. Wtedy Pan skierował do mnie następujące słowo: «Czy nie mogę postąpić z wami, domu Izraela, jak ten garncarz? – wyrocznia Pana. Oto bowiem jak glina w ręku garncarza, tak jesteście wy, domu Izraela, w moim ręku. Raz postanawiam przeciw narodowi lub królestwu, że je wyplenię, obalę i zniszczę. Lecz jeśli ten naród, przeciw któremu orzekłem karę, nawróci się ze swej nieprawości, będę żałował nieszczęścia, jakie zamyślałem na niego zesłać. Innym razem postanawiam, by jakiś naród lub królestwo utwierdzić i rozkrzewić. Jeżeli jednak czyni wobec Mnie zło, nie słuchając mojego głosu, będę żałował pomyślności, jaką postanowiłem go obdarzyć. Teraz zaś mów mężom judzkim i mieszkańcom Jerozolimy: To mówi Pan: Oto przygotowuję dla was nieszczęście i snuję przeciw wam plan. Nawróćcie się więc każdy ze swej złej drogi, a uczyńcie lepszymi wasze drogi i wasze czyny!» I rzekli oni: „Na próżno! Chcemy raczej pójść za swoimi własnymi przekonaniami; każdy będzie postępował według popędu swego przewrotnego serca”.

 

Panie Boże proszę Cię, abyś nauczył mnie przyjmować siebie takim, jakim jestem. Abym zauważył, że jestem stworzony z miłości, na Twoje podobieństwo. Obudź we mnie wdzięczność  za ten dar. Amen

 

1. Wyobraź sobie sytuację, że jesteś artystą i tworzysz swoje dzieło sztuki. Co tworzysz? Co jest dla Ciebie inspiracją? Jak reagujesz, kiedy Twój pomysł ” w głowie” odbiega od rękodzieła? Co robisz z ukończoną pracą, chwalisz się nią czy raczej odkładasz na bok? Wyobraź sobie Pana Boga, jako idealnego artystę i jego zachowanie na widok swoich dzieł.

2. Zastanów się co w Tobie jest tak piękne i zachwycające , że Bóg jako garncarz, chce pokazać swoje dzieło światu. Za co możesz być wdzięczny? Pomyśl o swoim pięknie, czy dzięki niemu czynisz dobro oraz kiedy je czynisz.

3. Jak reagujesz na porady oraz zwróconą uwagę, która ma służyć Twojemu dobru. Ignorujesz ją, czy rozważasz i starasz się stać się lepszym dzieckiem Boga. Zastanów się kogo daje Ci Bóg, aby pomagał oraz upominał Ciebie. W jakich sytuacjach ma to miejsce.

4. Jaki jest Twój stosunek do Bożego planu, czy starasz się go wypełnić, czy raczej się buntujesz, jak Izrael? Zastanów się, dlaczego przyjmujesz taką postawę, a jeśli jeszcze nie wiesz co jest Twoim powołaniem, co robisz, aby je poznać.

 

Podziękuj za tę medytację. Za to, że jesteś wyjątkowym dziełem Boga, które on chce pokazać światu. Za chwile, w których nie chce Ciebie karcić, ale Ci pomóc, tak, jak artysta, który dba o swoje dzieło.