18.11.2015
Wycisz się. Uświadom sobie, że jesteś w obecności Boga. Wyobraź sobie, jak na ciebie patrzy.
(Ks. Powt. Prawa 6:4-9, Biblia Tysiąclecia)
(4) Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem – Panem jedynym. (5) Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił. (6) Niech pozostaną w twym sercu te słowa, które ja ci dziś nakazuję. (7) Wpoisz je twoim synom, będziesz o nich mówił przebywając w domu, w czasie podróży, kładąc się spać i wstając ze snu. (8) Przywiążesz je do twojej ręki jako znak. Niech one ci będą ozdobą przed oczami. (9) Wypisz je na odrzwiach swojego domu i na twoich bramach.
Modlitwa wstępna: Proś Pana, Boga naszego, aby wszystkie Twoje zamiary, decyzje i czyny były w sposób czysty skierowany do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.
Zaangażowanie wyobraźni: Przypomnij sobie moment swojego życia, w którym czułeś dużą wdzięczność do Boga, np. za to, co otrzymałeś. Wyobraź sobie, jak Bóg obdarza cię pełnym ojcowskiej miłości uściskiem.
Prośba o owoc: Aby kochać Boga całym sobą, w każdym momencie życia.
PUNKTA
1. On jest Panem jedynym.
Drugie przykazanie mówi „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”. Jednak w dzisiejszym świecie nie chodzi o inne bóstwa, ale o to, czy faktycznie Bóg jest na pierwszym miejscu w Twoim życiu. Czy nie jest tak, że gdy masz dużo rzeczy na głowie, to prędzej zrezygnujesz z modlitwy niż z innych obowiązków? Czy ufasz Bogu we wszystkim, czy wolisz sam kierować swoim życiem? A może pozwalasz, by inni kierowali twoim życiem? Zastanów się szczerze nad hierarchią wartości w twoim życiu- hierarchią, która wynika z twoich czynów, uczuć, być może przywiązań lub przyzwyczajeń.
2. „Będziesz miłował”
Czy prawdziwie kochasz Boga? Co dla ciebie znaczy kochać Boga? Pomyśl o tym, jak On się o ciebie troszczy, jak cię kocha. Przypomnij sobie najważniejsze rzeczy w życiu, które Mu zawdzięczasz. Czy pamięć o tych wydarzeniach nie powoduje wzrostu wdzięczności i miłości w stosunku do Boga? Zastanów się, jak wygląda twoje życie duchowe- panuje w nim zasada „co będzie, to będzie”, czy może jednak walczysz o rozwój wiary i miłości, i cały czas pniesz się do góry? Porównaj swój obecny stan relacji z Bogiem do tego sprzed miesiąca, roku, 5 lat- czy coś się zmieniło?
3. „Niech pozostaną w twym sercu te słowa”
Jak często pamiętasz o Bogu, jak często zwracasz się do Niego w modlitwie? Czy robisz to tylko na spotkaniach wspólnoty, na mszy, w trakcie porannej/wieczornej modlitwy, czy pamiętasz o Nim także w ciągu dnia, podczas wykonywania obowiązków, podczas spotkań ze znajomymi, w czasie odpoczynku? Zastanów się, ile minut/godzin dziennie poświęcasz Bogu, ile codziennym zajęciom, a ile marnujesz na siedzeniu przed komputerem, leniuchowaniu? Jak traktujesz Boga- jak kogoś bliskiego, czy jak osobę do wysłuchiwania próśb lub narzekań, a może opowiadasz Mu o tym, co dzieje się w Twoim życiu, może słuchasz też tego, co On do ciebie mówi?
Na koniec: Porozmawiaj z Jezusem jak z najlepszym przyjacielem o tym, co zdarzyło się w trakcie medytacji, co cię poruszyło, co było najważniejsze.